OSP Zagórów Ochotnicza Straż Pożarna Zagórów

Nie dodano obrazkaOchotnicza Straż Pożarna w Zagórowie została założona przez dr. Konstantego Lidmanowskiego w 1899 r., wtedy to też utworzono cztery oddziały: toporników, sikawkowy, wodny i porządkowy. Przy zagórowskiej straży działała orkiestra strażacka oraz od 1930r., żeńska drużyna Samarytanek.
OSP Zagórów zostało włączone do KSRG w 1995r. Jest jednostką typu S-3. Posiada jeden ciężki samochód ratowniczo -gaśniczy - Jelcz 422 GCBA 5/24 rok produkcji 1996r. Pozyskany został od PSP w Słupcy. Jeden średni samochód ratowniczo-gaśniczy - Mercedes Benz Atego 1329 GBA 2,5/24 z 2009r. oraz jeden lekki samochód operacyjny - Nissan Navara z 2007 r. kupiony w grudniu 2013 r., który ufundowany został przez strażaków, Urząd Miasta i Gminy w Zagórowie oraz lokalnych przedsiębiorców, dnia 1 lutego 2014 r., został poświęcony i oficjalnie przekazany jednostce.

Siedziba jednostki to budynek, w którym znajdują się garaże, a także Gminny Ośrodek Kutury.

Zagrożenia na terenie działań Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagórowie to: pożary, wypadki komunikacyjne, z. powodziowe, z. infrastrukturą komunalną, z. meteorologiczne.

Na terenie działań Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagórowie znajduje się Nadwarciański Park Krajobrazowy, rzeka Warta oraz lasy które zajmują około 20,5% powierzchni.

Czynnie biorzemy udział w ćwiczeniach oraz manewrach m.in. w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu, w Nadleśnictwie Grodziec oraz na obiektach użyteczności publicznej.
Zabezpieczamy różnego rodzaju imprezy, biorzemy udział w uroczystościach gminnych oraz kościelnych.
Przeprowadzamy również pokazy dla szkół oraz mieszkańców. W 2014 r.  zainicjowaliśmy akcje "4 minuty, które decydują o życiu" dzięki któremu zakupiono dwa defibrylatory dostępne przez 24h oraz dzięki któremu zostało przeszkolone 100 mieszkańców gminy Zagórów. Co roku bierzemy również udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom".

W 2008 r., oraz 2010r. Ochotnicza Straż Pożarna została nominowana do nadania honorowego tytułu
„Wielkopolska Ochotnicza Straż Pożarna Roku".

Czynnie uczestniczymt w zawodach sportowo – pożarniczych. W 2010 r. w zawodach wojewódzkich w Wągrowcu męska drużyna pożarnicza kat. A zdobyła drugie miejsce, uzyskując jednocześnie nieoficjalny rekord Polski w sztafecie – 54.23sek.

Najcześciej czytane na naszej stronie
Kulig 2016.
Pożar samochodu osobowego.